sobota, 8 sierpnia 2015

Placement

W skład USA wchodzi 50 stanów. Najbliższy rok spędzę w MICHIGAN
Czy jest to pierwszy stan, który przychodził mi do głowy, gdy myślałam o wymianie? Nie. Co wiedziałam o nim przed placementem? Nie ukrywam, że niewiele. Coś mi tam świtało w kwestii jezior (no tak - w końcu jest ich tam około 11 tysięcy). Czy byłam zawiedziona? Absolutnie nie. 
Postanowiłam podejść do tematu wręcz z Amerykańską otwartością i poszukać jakichś informacji na ten temat. Znalazłam dużo i jeszcze więcej, co tym bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, że będzie to na pewno podróż niezapomniana.


Michigan to jedyny stan położony na dwóch półwyspach w rejonie Wielkich Jezior na północy USA, często nazywany też po prostu The Great Lakes State. Nie dziwi to wcale, ponieważ, jak podpowiada strona http://www.50states.com/, będąc w Michigan, nigdy nie jest się dalej niż 6 mil (to niecałe 10 kilometrów!) od któregoś z 11 tysięcy jezior i 85 mil od najbliższego z Wielkich Jezior (J. Górne, Huron, Michigan, Erie, Ontario)!


Kolejnym określeniem Michigan jest Wolverine State, które to wywodzi się już z lat 30. XIX wieku. Brzmi groźnie, prawda?


Stolicą stanu jest Lansing, a największym miastem - Detroit.

Rodzina Wymerów mieszka w MUSKEGONIE – około 40-tysięcznym mieście położonym na wschodnim brzegu jeziora Michigan.

Z kategorii FUN FACT: w Muskegonie urodził się nie kto inny tylko… Iggy Pop! (Przyjemnie się o tym dowiadywać podczas słuchania playlisty starych kawałków!) 

Oczywiście nie mieszkam w ścisłym centrum Muskegonu. Dom położony jest na przedmieściach, dosłownie minutę od mojej szkoły. (Zaraz po otrzymaniu adresu wyczaiłam wszystko dzięki Google Maps) Wygląda absolutnie tak jak w moich wyobrażeniach!


Moja Szkoła - Oakridge High School, której już za niedługo stanę się pełnoprawną uczennicą wygląda następująco:


Co roku uczęszcza do niej wielu uczniów z wymian z całego świata! To wspaniała okazja by bliżej poznać nie tylko amerykańską kulturę! 
Niestety wiąże się to też z tym, że prawdopodobieństwo ukończenia przeze mnie tej szkoły i uzyskania czegoś więcej niż tylko honorowego dyplomu jest bliskie zera... Każdy uczeń na wymianie powinien być na to przygotowany, jednak gdzieś głęboko w głowie tkwi żal, że być może innym się uda.

Wracam do Polski by nadrobić klasę maturalną, ale czym jest powtórka klasy wobec niezapomnianego roku, pełnego nowych doświadczeń, nie gdzie indziej, ale w USA - na drugim końcu świata?!

21 komentarzy:

 1. W twojej szkole będą jeszcze inni wymieńcy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, co roku jest ich stosunkowo dużo. Słyszałam na pewno o 6 :)

   Usuń
 2. Super że trafiłaś do Michigan! To bardzo ciekawy stan:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie ma takiego stanu w USA, który nie byłby ciekawy! Michigan wydaje się świetne :)

   Usuń
 3. Zapraszam do grupy na facebooku dla wymieńców z Polski 2015/16 https://www.facebook.com/groups/810149715702326/ Bardzo fajna grupa. Można powymieniać się doświadczeniami czy poprosić o radę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy zaczynasz i kończysz rok szkolny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaczynam 8 września, szkoła kończy się 10 czerwca, ale seniorzy prawdopodobnie kończą wcześniej.

   Usuń
 5. Dany to twoje prawdziwe imię?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie,moje prawdziwe imię to Danuta/Danusia. Dany jest łatwiejsze dla Amerykanów i zwyczajnie krótsze. A przy okazji nawiązuje też do serii książek, którą uwielbiam.

   Usuń
 6. A jakie to książki? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Seria Pieśń lodu i ognia, czyli bardziej znana od tytułu pierwszej części i serialu - Gra o tron :)

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź:-)

   Usuń
 7. Mieszkałam w Michigan podczas mojej wymiany w tym roku więc strasznie Ci zazdroszczę! Korzystaj i powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję! Szkoda, że nie pisałaś bloga - bardzo ciężko znaleźć coś z Michigan :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Hej, właśnie trafiłam na Twojego bloga :D Też jestem za śląska ;) Bardzo ciekawie piszesz, mam zamiar odwiedzać Twój blog częściej ^^ Pewnie taka wymiana troszkę kosztuje ;x Nie umiem doczekać się postów z wymiany :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie, że Ci się podoba, długo się zastanawiałam czy w ogóle pisać bloga... Wylatuję już 18 więc zaraz się zacznie :P

   Usuń
 10. Ile lat ma twoje host rodzeństwo?

  OdpowiedzUsuń
 11. Masz jakieś obawy związane z wymianą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie dosłownie żadnych - sama się dziwie. Pewnie w dzień wyjazdu złapie mnie stres. Na szczęście mam trochę czasu przed rozpoczęciem roku, żeby się przyzwyczaić.

   Usuń